Krótki formularz


Skontaktuj się z nami

Sylwia Maksym

Napisz do nas

Dietetyka przyszłości

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Dieta bezglutenowa to w ostatnim czasie jedno z topowych haseł w mediach, na ustach gwiazd i nie tylko. Jednak w napływie ogromu informacji i dużej ilości sprzecznych opinii, ciężko jest posiąść rzetelną wiedzę na ten temat i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Czym tak właściwie jest gluten?
Gluten jest mieszaniną białek roślinnych: gliadyny i gluteiny, występuje w ziarnach niektórych zbóż. Gluten w połączeniu z wodą sprawia, że ciasto jest elastyczne, a wypieki pulchne i miękkie.

Dieta bezglutenowa skierowana jest przede wszystkim dla osób chorych na celiakię, a także uczulonych i nadwrażliwych na ten składnik. Polega ona na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu produktów zawierających gluten.

Objawy celiakii / nietolerancji glutenu mogą być bardzo różne i często na pierwszy rzut oka trudne do skojarzenia z tego rodzaju przypadłościami. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić, to m.in.:

  • biegunka lub zaparcia
  • wzdęcia
  • utrata wagi
  • niedokrwistość
  • osłabienie organizmu
  • pogorszony nastrój i złe samopoczucie
  • przewlekłe zmęczenie
  • bóle brzucha
  • zmiany skórne

Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, koniecznie udaj się do lekarza, by potwierdzić czy problem celiakii Cię dotyczy. Celiakia jest chorobą, której nie da się wyleczyć. Jedyną metodą na walkę z tą przypadłością jest dieta bezglutenowa.

Dieta bezglutenowa - jakie produkty można w niej znaleźć?

Za produkty bezglutenowe uważa się takie, które nie posiadają go w ogóle w swoim składzie lub jego zawartość w danym produkcie nie przekracza 20 mg na kilogram. Produkty bezglutenowe oznaczone są znakiem przekreślonego kłosa na opakowaniu.
Produkty, które może zawierać dieta bezglutenowa to np: fasola, kasza gryczana, ryż, kasza jaglana, warzywa, owoce, mięso, soja, amarantus czy orzechy.

Różnorodna i prawidłowo skomponowana dieta bezglutenowa to nie lada wyzwanie. Zdarza się tak, że produkty pozornie pozbawione glutenu, tak naprawdę mają go w swoim składzie. Do takich produktów zalicza się wędliny, jogurty czy słodycze. Dlatego bardzo ważne jest, by dieta bezglutenowa została skomponowana przez profesjonalnego dietetyka, gdyż tylko to da osobie chorej gwarancję, że nie będzie nieświadomie spożywać produktów, które jej szkodzą.

Jeśli potrzebna jest Ci dieta bezglutenowa i jednocześnie chcesz, by była ona zróżnicowana i smaczna - zgłoś się do mnie! W Body Idea dieta bezglutenowa tworzona jest zgodnie z preferencjami danego pacjenta, gdyż wierzymy, że indywidualne podejście do każdego przypadku jest bardzo istotne i widoczne w efektach podejmowanych działań. 

Zapraszam serdecznie
Body Idea Dietetyka Przyszłości

Dietetyk
Sylwia Maksym